Starostlivosť o psíka
Prechádzky
Nevyhnutné prechádzky
Ak chcete zabezpečiť, aby sa vaše zviera cítilo dobre, musíte mu v prvom rade poskytnúť dostatočné prechádzky. Ako spoločenské zviera, pes sa potrebuje stretávať s inými živými bytosťami a skúmať teritórium. Či už býva v byte alebo dome, päťminútová ranná a večerná prechádzka nestačí, dokonca ani keď má cez deň k dispozícii záhradu. Hodinová prechádzka každý deň mu poskytne dostatok priestoru, aby vydal svoju energiu a začlenil sa do takzvanej bandy s ostatnými psami v okolí. Ideálne by bolo zobrať ho na prechádzku bez vôdzky ďaleko od hlavných komunikácií. Každý víkend veľká dvojhodinová prechádzka v parkoch alebo lesoch poskytne psovi potrebnú zmenu každodenného prostredia. Staršie alebo choré zviera sa uspokojí s hygienickou prechádzkou dvakrát denne. Pre športového psa, ako je border kólia, bude pre jeho správny vývoj potrebná omnoho vyššia pohybová záťaž.
Dobre vycvičený pes vie kráčať na vôdzke a keď nie je pripútaný, vie sa na povel vrátiť k nohe pána. Ak to tak nie je, kynologické cvičiace kluby ho dokážu tieto povely naučiť.
Po prechádzke
Po návrate z prechádzky by sme mali psa systematicky skontrolovať. V lete by sme mali skontrolovať labky psa, či neboli poškodené niečím pichľavým, alebo či neboli porezané na niečom ostrom. Tiež by sme mali skontrolovať, či nejaké steblo neostalo uviaznuté na tele psa, napríklad v uchu. Keď ste sa prechádzali po tráve alebo po lúke, klasy tráv sa ako harpúny mohli zapichnúť do tkanív, na ktoré narazia a môžu spôsobiť vážne zranenie. V zime, keď pes kráča po zasneženej zemi, hrozí mu popraskanie labiek, najmä kvôli agresívnej soli, ktorou je posypaná zem a cesty. Preto je potrebné opláchnuť labky vlažnou vodou.
Uši sú obľúbeným miestom klasov. V prípade, že sa tam už dostali, musíte ich vybrať zo zvukovodu pomocou pinzety. Tento delikátny zákrok je často bolestivý, a preto si vyžaduje návštevu u zverolekára. Na jar sa odporúča oholiť psovi vnútornú stranu ucha, aby sa predišlo zachyteniu klasov v uchu.
V ohrozených oblastiach by sme mali psa skontrolovať, či sa na ňom nezachytil kliešť, prípadne iný parazit, ktorý by mohol prenášať vážne choroby, ako je napríklad piroplazmóza. Ak sa Váš psík v lete kúpe, mali by ste ho opláchnuť. Či už to je v rieke alebo v mori, na koži a srsti sa môžu usadiť malé čiastočky a psa môžu znervózňovať.
Denná hygiena
Jeho nos
Mal by byť vlhký a svieži po celý deň. Niekedy môže cez noc vyschnúť, ale keď sa pes zobudí, musí byť opäť vlhký. Akékoľvek chrasty, praskliny, hnisavý výtok sú znakom choroby, ktorú musí veterinár vyšetriť.
Jeho ústna dutina
Nezávisle od plemena, psove čeľuste a papuľa by mali byť čisté a relatívne nepriedušné. Mali by ste si všímať praskliny alebo červené škvrny. Zuby by mali byť biele a mať minimum zubného kazu. Ďasná by mali byť ružové, červená linka na okraji zubov je patologická a značí bolestivý zápal, ktorý môže zapríčiniť stratu chuti do jedla, keďže pes nemôže jedlo dobre uchopiť ani rozhrýzť.
Napriek tomu, že psy málokedy spolupracujú keď chceme čistiť ich papuľu alebo zuby, aj tak by sme to mali robiť niekoľkokrát týždenne, pomôže to zabrániť zlému dychu. Najlepšie je použiť zubnú kefku a zubnú pastu pre psov. Tiež mu môžete podávať zubné tyčinky, ktoré spomaľujú vznik zubného kameňa pomocou mechanického trenia pritom ako ich pes hryzie. Aby to bolo efektívne, mali by sa psovi podávať denne. Suchá strava Zdravá výživa je špeciálne navrhnutá, aby prispela k ochrane ústnej dutiny, hlavne malých plemien, ktorých tvar čeľuste a zubov majú tendenciu k týmto špecifickým ochoreniam.
Jeho oči
Oči by mali byť jasné a vlhké, s ružovou membránovou sliznicou. Nemal by byť viditeľný žiadny výtok na vnútornom okraji oka. Je celkom ľahké čistiť psovi oči očným roztokom. Zdvihnite psovi hlavu, otvorte jeho horné viečko a kvapnite niekoľko kvapiek do oka. Prebytočný roztok, ktorý vytečie, utrite vreckovkou. Fľašu by ste mali mať schovanú za chrbtom do poslednej chvíle, aby ste psa nevystrašili. Dávajte pozor na dátum spotreby použitého roztoku.
Jeho uši
Existujú dva druhy uší, voľne visiace a stojace do hora. Visiace uši by sa mali kontrolovať častejšie, keďže uzavretie vonkajšieho zvukovodu nedovoľuje dostatočnú ventiláciu. Čistenie ucha by malo byť pravidelné. Psom s visiacimi ušami čistite uši raz alebo dvakrát týždenne, psom so stojacimi ušami by ste mali čistiť uši každé dva týždne. Použite vhodný roztok do uší psa. Vložke špičku prsta do zvukovodu, nemusíte sa obávať prasknutia ušného bubienka, keďže zvukovod ma tvar L. Trysku produktu vsuňte do ucha. Špičku prsta potom vyberte a masírujte okolie 30 sekúnd. Nakoniec zvukovod utrite kúskom vaty alebo obkladu bez toho, aby ste ho tlačili do vnútra. Na jar sa odporúča psovi oholiť vnútorná strana ucha, aby sa predišlo zachyteniu klasov na uchu
Jeho genitálie a konečník
Pravidelná kontrola samčích aj samičích orgánov zaistí čistotu, prípadný výtok musí byť skontrolovaný veterinárom. Konečník by mal byť čistý a nemali by byť viditeľné príznaky hnačky.
Jeho pazúry
Existujú dva druhy pazúrov, zadný pazúr a predné pazúry. Pazúry neustále rastú a bežné aktivity psa, by mali zaistiť ich obrusovanie. Ak to tak nie je, môžete počuť klopkanie keď pes chodí, v takomto prípade by ste ich mali ostrihať špeciálnym strihačom nechtov pre psy. Je ale dôležité nezasiahnuť do hornej prekrvenej časti pazúra, ktorá je ružovo zafarbená, na rozdiel od priehľadnej časti v ktorej je možné vidieť ružovú trojuholník. Rovnakú techniku použite pri zadných pazúroch. Tie sú často zarastené srsťou, ale nemalo by sa na ne zabúdať, pretože v prípade, že zarastú, spôsobia psovi veľa bolesti a zapríčinia poranenie.
Vakcíny a antiparazitiká
Vakcíny
Pre psa sú prospešné mnohé vakcíny, ale nie všetky sú nevyhnutné. Závisí to na veterinárovi, aby určil plán vakcinácie podľa odhadovaného rizika. Vakcíny pre ktorúkoľvek chorobu pôsobia iba určitý čas, preto musia byť podávané opakovane počas celého života psa. Pravidelne si dohadujte vakcinácie pre Vášho psa u veterinára
Vonkajšie a vnútorné parazity
Blchy a kliešte, ktoré prenášajú choroby sa pravidelne objavujú a to hlavne na jar. Na trhu je dostupných mnoho produktov: sprejov, náplastí, obojkov. Pomáhajú efektívne bojovať s vysoko škodlivými účinkami týchto parazitov na zdravie zvieraťa, ktoré môžu ovplyvniť aj zdravie človeka. Odčervovanie by malo byť systematické a pravidelné podľa pokynov veterinára, pretože voľba produktu závisí od veľkosti zvieraťa, jeho veku aj životného štýlu.
Starostlivosť o srsť
Umývanie
Potreba kúpeľa sa líši podľa štruktúry srsti: veľmi krátka srsť by sa mala umývať iba keď je špinavá, krátka srsť priemerne dvakrát ročne a dlhá srsť každé tri mesiace. Malé psy môžeme umývať v umývadle, alebo vo vaničke pre deti a veľké psy vo vani, alebo vonku, ak to vonkajšia teplota dovoľuje. Gumená podložka zabráni, aby sa pes šmykol, pri čom by sa mohol vyľakať alebo zľahnúť. Použite vlažnú vodu a špeciálny šampón pre psy. Mali by ste radšej použiť šampón od veterinára, pretože pH faktor psej kože sa líši od pH človeka. Srsť dôkladne rozčešte predtým ako idete psa kúpať. Najprv navlhčite celé telo psa, a vytvorte penu zo šampónu, ale dávajte pozor na hlavu a uši. Poriadne opláchnite a utrite do sucha.
Pĺznutie
Nech je srsť psa akákoľvek, vždy platí, že srsť rastie, odumiera a obnovuje sa. Psy, ktoré žijú vonku pĺznu dvakrát ročne, na jar a na jeseň, podľa množstva svetla. Psy žijúce vo vnútri sú týmto zmenám menej vystavené a strácajú srsť v priebehu celého roka, s dvoma intenzívnejšími obdobiami na jar a na jeseň. Ak sa staráme o srsť tým, že ju češeme a kúpeme, zbavujeme srsť odumretých chlpov. Frekvencia a nástroje sa líšia podľa typu srsti.
Pri niektorých typoch srsti by sme mali svojho psa nechať v rukách profesionálov.
Krátka srsť
Ak budete prechádzať gumeným hrebeňom v protismere rastu srsti odstránite lupiny a odumreté chlpy. Potom prejdite kefou so štetinami v smere rastu srsti po celom tele psa. Česanie ukončite prejdením srsti navlhčenou jelenicovou kožou, aby sa srsť pekne leskla.
Krátka a tvrdá srsť
Kvôli hustote srsti (pes má totiž spodnú srsť a aj ochrannú vrchnú srsť) by mal byť pes česaný každé dva dni. Hrebeňom prejdite v protismere rastu srsti, aby ste odstránili, čo najviac chlpov a odumretých buniek a aby ste stenčili spodnú vrstvu srsti. Kefou so štetinami prejdite v smere rastu srsti, aby ste odstránili všetko, čo ste najskôr vyčesali. Hrebeň s veľkými zubami použite na chvost a nohy. Srsť psov s tvrdou srsťou ako sú napríklad jazvečík alebo West Highland White teriér, by mala byť skracovaná 4 až 5krát ročne so trimovacím nožom. To umožní odobrať odumreté chlpy, ktoré ostanú medzi nožom a palcom. Toto odstraňovanie srsti nie je bolestivé, keď sa vykonáva správne, a ťahá sa v smere rastu chlpov.
Dlhá srsť
Dlhá srsť vyžaduje denné rozuzľovanie a česanie. Napríklad u afganských chrtov to môže trvať až hodinu denne. Česanie v smere rastu srsti umožní odstrániť zamotané chlpy a spodnú srsť. Mali by ste postupovať jemne, aby ste psovi neublížili. U psov s jemnou srsťou ako je napríklad yorkshirský teriér, alebo afganský chrt použite kefu so štetinami, aby sa srsť leskla. U psov s hustou spodnou vrstvou srsti ako je dlhosrstá kólia môžu byť nečistoty odstránené s kovovým hrebeňom. Chlpy na zadných nohách psov môžete nakoniec prečesať hrebeňom s veľkými zubami. Použite nožnice, aby ste pristrihli srsť a odstránili chlpy na miestach, kde by sa zauzlili a zadržali nečistoty (bradavky, labky, zadné nohy).